Zioła lecznicze

 

Dziurawiec:

Właściwości lecznicze dziurawca

Korzystny wpływ na układ nerwowy

Według wielu badań wyciąg z ziela dziurawca może być pomocny w terapii stanów depresyjnych oraz depresji o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Dokładny mechanizm działania tego procesu nie jest znany, ponieważ stężenie poszczególnych substancji w roślinie bywa zróżnicowane i uzależnione od cyklu jej wzrostu. Wskazuje się jednak na korzystne działanie hyperycyny, która hamuje rozkład serotoniny, a także hyperforyny i flawonoidów. Do ewentualnej kuracji nie poleca się jednak naparu z ziela dziurawca, a wyciąg z tej rośliny. Jej działanie uspokajające może sprawdzić się w pomocniczym leczeniu nerwic i stanów lękowych. Znajduje również zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości natury psychicznej u kobiet w okresie menopauzy, a także zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Można go znaleźć w różnych preparatach ziołowych, m.in.: Nervomix ForteTinctura HypericiProstapolSedomixDeprimHyperherba. Dziurawiec wykazuje również korzystne działanie w leczeniu migenowych bólów głowy.

Pomoc przy podrażnieniach skóry

Dziurawiec wykazuje działanie antybakteryjne, antyseptyczne i ściągające, dlatego warto wykorzystać go do przemywania różnych zmian skórnych - trądziku, ropni, czy wrzodów. Wspomoże też leczenie ran i zakażeń skóry. Zawarta w dziurawcu hyperycyna ma właściwości fotouczulające, dlatego wyciąg z tej rośliny wykorzystuje się w produkcji kosmetyków przeznaczonych do leczenia bielactwa oraz samoopalaczy. Olejek eteryczny z dziurawca bywa dodawany do kremów i balsamów regenerujących skórę , a także gojących maści stosowanych w leczeniu hemoroidów.

Remedium na ból brzucha

Dziurawiec wykazuje właściwości rozkurczające mięśnie gładkie układu pokarmowego, zmniejszając ból brzucha. Działa również żółciopędnie łagodząc objawy niestrawności, dlatego znajduje zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych żołądka i jelit, schorzeniach wątroby i dróg żółciowych, w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także różnych zaburzeniach gruczołów wydzielania wewnętrznego (w tym trzustki). Jest częstym składnikiem płynów doustnych i kropli żołądkowych (Krople żołądkowe forte HerbapolKrople żołądkowe AflofarmGastrobonisolCholitolArtecholin N). Dodatkowo zawarta w dziurawcu rutyna i kwercetyna działają podobnie do witaminy PP, poprawiając ukrwienie narządów wewnętrznych.

 

Ziele dziurawca – uważaj na szkodliwe interakcje!

Choć dziurawiec może być korzystny dla naszego zdrowia, należy stosować go z głową. Zawarta w dziurawcu hyperycyna może wywoływać reakcje fototoksyczne, dlatego powinny go unikać osoby z nadwrażliwością na światło słoneczne, o bardzo jasnej karnacji oraz z chorobowymi zmianami skórnymi. Ponadto przyjmując dziurawiec w dowolnej formie należy zrezygnować z intensywnej ekspozycji na światło słoneczne, ponieważ grozi to przebarwieniami skórnymi, a nawet poparzeniami. Zioło to nie jest wskazane w przypadku znacznego uszkodzenia wątroby i bardzo wysokiej gorączki.

Wspomniane działanie dziurawca na łagodne odmiany depresji nie ma żadnego przełożenia na depresję o wysokim nasileniu. Co gorsza, stosowanie dziurawca przy jednoczesnym przyjmowaniu leków przeciwdepresyjnych może znacząco obniżać skuteczność tych drugich i przyczynić się do wystąpienia groźnego dla zdrowia zespołu serotoninowego. Jednak leki przeciwdepresyjne to tylko jedna grupa preparatów, z którymi dziurawiec wchodzi w interakcje. Może on obniżać skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej, a także leków antyretrowirusowych, teofiliny i digoksyny.  Dziurawiec zmniejsza również działanie leków przeciwzakrzepowych, co rodzi większe ryzyko powstawania zakrzepów i zatorów. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy możemy stosować dany lek w połączeniu z dziurawcem, warto zajrzeć do bazy interakcji w serwisie KtoMaLek.pl. Ostateczną decyzję należy podjąć po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Jak zaparzyć napar z dziurawca?

Przygotowanie naparu z dziurawca nie wymaga wiele czasu. Do tego celu można wykorzystać herbaty ziołowe w saszetkach lub sypki susz (. Jeżeli mamy czas, latem możemy sami zebrać ziele dziurawca i je ususzyć. Susz należy zalać gorącą, ale nie wrzącą, wodą i zaparzać przez 5 - 10 minut. W przypadku niestrawności napar najlepiej pić po zjedzeniu posiłku, aby pobudzić układ trawienny do pracy i zapobiegać wzdęciom. Jeżeli zależy nam na jego właściwościach uspokajających, warto po niego sięgnąć wieczorem. Filiżankę naparu z dziurawca można pić do trzech razy w ciągu dnia.